Repertoriu

Etapa 1 

Repertoriu: 

Piesa obligatorie:

Luca Marenzio: Gia tornaDownload

Proba va fi susținută de două ansambluri de 10 soliști, membri ai Corului Filarmonicii de Stat Transilvania


Etapa II 

Repertoriu

Piese obligatorii

Gheorghe Dima: Lăudați pe Domnul  din Liturghia în Sol Major – Download

Luca Marenzio: Tribus miraculousDownload

Piese alese prin tragere la sorți: 

  • Max Reger: Unser lieben Frauen Traum din Acht geistliche gesänge, op. 138

ed. Breitkopf & Härtel,  http://ks4.imslp.net/files/imglnks/usimg/f/f0/IMSLP369102-PMLP367510-Reger_op.138_Acht_Geistliche_Gesaenge_RGA_vol27.pdf

  • Edward Elgar: The shower

ed. Novello, http://ks.imslp.net/files/imglnks/usimg/3/33/IMSLP379296-PMLP612398-elgar-op-71-1-the-shower.pdf

  • Adrian Pop: Hic canit hymnus  – Download

Proba va fi susținută de către corul de studenți AVE MUSICA al Academiei Naționale de Muzică Ghoerghe Dima.



Semifinala și Finala

Repertoriu:

Piesa obligatorie: 

Lucrarea câștigătoare a Premiului I din cadrul secțiunii de compoziție a competiției

Piese alese prin tragere la sorți: 

  • Claude DebussyDieu! Qu’il la fait bon regarder! din Trois Chansons

ed. Durandhttp://ks4.imslp.net/files/imglnks/usimg/b/b2/IMSLP37901-PMLP81775-Debussy_-_3_Chansons_de_Charles_d’Orl%C3%A9ans_(SATB).pdf

  • Hugo Wolf: Resignation din Sechs Geistliche Lieder

ed. Musikwissenschäftlicher Verlag, http://imslp.eu/files/imglnks/euimg/8/8d/IMSLP510915-PMLP193738-wolf-6-geistl-ges–ed-jancik.pdf

  • Samuel Barber: The Coolin – Reincarnations, Op. 16: III din The Fair Haired One

ed. G. Schirmer

  • Paul Hindemith: IV – Printemps and V En hiver from Six Chanssons 

ed. Schott

  • Frank Martin: Full fathom five from Songs of Ariel

ed. Universal

Probele vor fi susținute de către Corul Filarmonicii de Stat Transilvania.

 

1st Round

Repertoire: 

2nd Round

Repertoire

Compulsory pieces

  • Gheorghe Dima: Lăudați pe Domnul from Liturghia in G Major Download
  • Luca Marenzio: Tribus miraculous Download

Pieces to be drawn: 

  • Max Reger: Unser lieben Frauen Traum from Acht geistliche gesänge, op. 138
  • Edward Elgar: The shower

Adrian Pop: Hic canit hymnus  Download

  • Alexandru Murariu: Pater noster 

Semifinal & Final 

Repertoire:

Compulsory piece: 

The piece that is awarded the 1st Prize in the Composition Section of the Competition 

Pieces to be drawn: 

  • Claude DebussyDieu! Qu’il la fait bon regarder! from Trois Chansons

ed. Durandhttp://ks4.imslp.net/files/imglnks/usimg/b/b2/IMSLP37901-PMLP81775-Debussy_-_3_Chansons_de_Charles_d’Orl%C3%A9ans_(SATB).pdf

  • Hugo Wolf: Resignation din Sechs Geistliche Lieder

ed. Musikwissenschäftlicher Verlag, http://imslp.eu/files/imglnks/euimg/8/8d/IMSLP510915-PMLP193738-wolf-6-geistl-ges–ed-jancik.pdf

Samuel Barber: The Coolin – Reincarnations, Op. 16: III from The Fair Haired One

ed. G. Schirmer

Paul Hindemith: 6 Chanssons 

ed. Schott

  • Frank Martin: Songs of Ariel